Земельні відносини

Згідно зі статтею 121 Земельного кодексу України кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності.

Кому належить земля?

Земельний кодекс України встановлює, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах зазначених норм, провадиться один раз по кожному виду використання.

Абсолютне право на землю (з її природними ресурсами) – це право власності народу (громадян) України на частину земної поверхні в межах території країни та на природні ресурси її континентального шельфу (морської) економічної зони. В юридичній літературі досить поширеною є точка зору, відповідно до якої вважається, що абсолютними є ті права, які не підлягають обмеженню (відчуженню). Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Конституція України визначає, що власником землі в державі є народ. Правові відносини, пов’язані з правовим режимом та обігом земель в Україні регулюються Земельним кодексом України.

  • державної власності на землю
  • комунальної власності на землю
  • приватної власності на землю
  • спільної власності на землю.

 А ти вже скористався своїм правом на отримання безоплатної земельної ділянки?.. Чи намагався ти скористатися тим, що належить тобі по праву?..

Питання створення повноцінного ринку землі в Україні сьогодні викликає багато різних застережень і домислів щодо можливих наслідків цього процесу. Інтерес до земельної реформи не вщухає протягом 25 років. Про реформу говорять с перших років незалежності, але позитивних результатів не досягнуто й досі. Причина цього — у відсутності чіткого бачення цілей реформи. Вони не були сформульовані та озвучені раніше і не мають чіткості зараз. Складається враження, що врешті все було націлене лише на перерозподіл землі. Спочатку великі надії покладалися на приватизацію земель, передачу їх з державної у приватну власність. Потім — на паювання. Величезні площі передані у приватну власність, розпайовані. Між тим народ не відчуває позитивних зрушень, і життя людей не стає кращим. Перерозподіл землі ніколи не може бути самоціллю. Метою має бути досягнення ефективного, раціонального, соціально орієнтованого використання земель.

Земельна реформа — є складовою частиною економічної реформи, здійснюваної в Україні у зв’язку з переходом економіки держави до ринкових відносин.

Завданням цієї реформи є перерозподіл земель з одночасною передачею їх у приватну та колективну власність, а також у користування підприємствамустановам і організаціям з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі, формування багатоукладної економіки, раціонального використання та охорони земель.

Питання скасування мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення тривалий час обговорюється в уряді. Крім того, Міжнародний валютний фонд також очікує затвердження Верховною Радою законопроекту щодо запуску ринку землі, а також скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Зокрема, як інформують ЗМІ, у тексті меморандуму між Україною і МВФ, оприлюдненому на сайті Мінфіну, зазначається: «Затвердження Верховною Радою закону про обіг земель сільськогосподарського призначення очікується до кінця травня 2017 року, що дозволить діючому мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення втратити силу з кінця 2017 року». Нагадаємо, мораторій на продаж землі в Україні було введено у 2002 році і відтоді його постійно продовжували: так, тепер його продовжено до кінця 2017 року.

Сільськогосподарська земля — це виробничий актив, а не предмет споживання. Таку землю не купують для розваги або як заміну золоту. На землі потрібно працювати!!!

Законопроект «Про обіг землі»: основні тези

 На розгляді у комітеті Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин зараз є законопроект «Про обіг земель». Законопроект викликав багато дискусій та протиріч, практично всі діючи політики та політикани скористалися гарною можливістю зробити на цьому гучний політичний піар. Але кого з них в дійсності цікавить що буде з нами, якщо цій законопроект отримає право на життя?!… В цілому запропоновану урядом реформу можна охарактеризувати трьома тезами: вона несправедлива, вона економічно неефективна, її єдина мета — збагатити 40 тис сімей, які мають вільні гроші для придбання землі без конкуренції з боку підприємств, які виробляють основний обсяг аграрної продукції в Україні. Виходить, що аграрних виробників, які обробляють землю і хочуть її купити для продовження виробництва, з цього ринку усувають. Річ у тім, що основна частина земель буде сконцентрована в руках людей, які не збираються займатися аграрним виробництвом. Створюється модель,  за якою землею будуть володіти ті, хто планує здавати її в оренду, що призведе до обезземелення селянина-фермера. В результаті, виробники зіткнуться з жорстким диктатом цін та умов оренди з боку «нуворишів». Тобто виробники залежатимуть від людей, чия мета — витягувати ренту з купленої за безцінь землі. Обговорюваний  законопроект не стимулює підприємства інвестувати у розвиток інфраструктури та підвищення родючості землі, тому що вони не будуть її власниками.

Не нагадує приХватизацію державних підприємств у 90-х роках?.. Немає передчуття, що нас  з Вами в котрий раз зроблять дурнями?!..

Безперечно, врегулювати земельні відносини потрібно. Але не так, щоб ми стали кріпаками на власній   землі або, що ще гірше, були змушені шукати шматок хліба  у інших Світах!!! Цивілізований ринок землі повинен створюватись прозоро та із урахуванням врахування думки інтересів тих, хто на цій землі працює. А також важливо, щоб місцеві громади мали вплив на формування сільської спільноти, аграрного дрібного бізнесу, який буде наповнювати місцеві бюджети, працювати на розвиток сільських громад і не дасть можливості відтікати сільському населенню з села. Бо село є колискою української нації, і його потрібно зберегти. Тоді Україна може стати країною, про яку ми мріємо.

Отож, перед впровадженням такого важливого кроку,  як запуск вілього ринку землі важливо, щоб у законодавстві були прописані чинники і застережні заходи у функціонуванні земельної сфери.

Маємо право вимагати справедливого розподілу землі! Маємо право вимагати цивілізованого риноку землі! Маємо право вимагати першочергового урахування національних інтересів та інтересів народу! Маємо право на ЗЕМЛЮ!