ЖКГ

ЖКХЖитлово-комунальне господарство — галузь, а вірніше, сукупність галузей, що забезпечують життя і роботу населення країни в нормальних умовах, а також постачання підприємств галузей народного господарства необхідними ресурсами водигазу, тепла й електроенергії.

Система ЖКГ представлена виробниками і споживачами житлово-комунальних послуг. Споживачі житлово-комунальних послуг формують попит, що має забезпечити їм нормальні санітарно-гігієнічні і безпечні умови життя. Величина попиту на житлово-комунальні послуги у першу чергу залежить від ціни послуг і доходу споживачів.

Житлово-комунальне господарство — сукупність підприємств, служб і господарств по обслуговуванню населення міст, селищ і сіл; в містах входить до складу міського господарства. У багатьох містах і селищах підприємства комунального господарства обслуговують також і промислові підприємства, забезпечуючи їх водою, електроенергією, газом та ін. Однак залежно від місцевих умов, промислові підприємства мають і власні системи тепло забезпечення, водопостачання, каналізацію, і інші споруди комунального призначення.

Термін «ЖКГ» має радянське походження і часто зустрічається в країнах колишнього СРСР. В англомовних країнах для даного комплексу галузей використовується термін «public utility». На початку 21 століття з’явилося ширше поняття ЖКГ, що об’єднує під терміном «Smart City» (Розумне місто) будівництво та утримання будинків і споруд на всьому життєвому циклі від містобудівного планування, проектування змісту і знесення, а також звичні галузі міського господарства, нові комунікації, перш за все пов’язані з автоматизацією управління комунальними мережами, будівлями, транспортом і використанням мережі Інтернет.

жкхЖитлово-комунальне господарство включає в себе:

Енергопостачання: електропостачання — забезпечення поставки електрики.

Газопостачання: забезпечення поставки газу.

Теплопостачання: забезпечення поставки гарячої води і теплової енергії, енергозбереження, забезпечення роботи котелень і ТЕЦ.

Водопостачання та водовідведення: водопровід — прокладка та ремонт водопровідних труб, водозабір очищення і доставка води в багатоквартирні будинки і на промислові об’єкти, в тому числі для подальшого підігріву для потреб гарячого водопостачання та опалення; каналізація — відведення стічних вод.

Слабкострумові мережі: (системи комунікації та контролю): радіотрансляційна мережа; телевізійна антена і кабель; телефонна мережа; комп’ютерна мережа; домофон; відеоспостереження в місцях загального користування; технічні засоби позавідомчої охорони.

Вивіз сміття: сміттєпровід; утилізація та переробка твердих побутових відходів.Блискавкозахист будівель.

Системи захисту будівель і споруд від пожежі: пожежна драбина, сигналізація, засоби пожежогасіння.

Системи моніторингу технічного стану конструкцій будівель, що становлять разом з системами регулювання та обліку споживання комунальних ресурсів і послуг новий напрямок IoB (Internet of Buildings — Інтернет будівель).

Капітальний ремонт і модернізація будівель: утримання і поточний ремонт зовнішніх мереж, внутрішніх загальнобудинкових інженерних комунікацій і систем (будівлі).

Поточне прибирання та санітарно-епідеміологічну обробку місць загального користування (в тому числі дератизація та дезінсекція).

Прибирання доріг і утримання прибудинкових територій (благоустрій) в містах і поселеннях.

жкхСтркутура ЖКГ

  1. Санітарно-технічні підприємства— водопостачання та водовідведення, житлово-експлуатаційні підприємства, підприємства з прибирання територій населених місць та санітарної очистки домоволодінь, пральні, лазні, купальні-плавальні споруди
  2. Транспортні підприємства— міський громадський пасажирський транспорт (метрополітентрамвайтролейбусфунікулер, канатні дороги, автобуситаксі), водний транспорт місцевого призначення
  3. Енергетичні підприємства— електричні, газові та теплофікаційні розподільні мережі, опалювальні котельні, ТЕЦ і електростанції, газові заводи, які обслуговують населені пункти.

Проблеми ЖКГ

  1. Погана керованість, не контрольованість, низька якість роботи підприємств житлово-комунальної галузі та послуг, що ними надаються.
  2. Слабка фінансова спроможність житлово-комунальної сфери.
  3. Застарілість та низька ефективність, вразливість, в тому числі перед ціновим фактором, існуючої системи енерго- та теплозабезпечення помешкань.
  1. Нерівноправність відносин, незахищеність мешканців перед свавільними діями постачальників комунальних послуг.
  2. Корупція.

В Україні за виконання прав в галузі  ЖКГ відповідає Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства.

Найсвіжіші новини, коментарі незалежних експертів, фахові відповіді на хвилюючі Вас питання стосовно ЖКГ Ви можете знайти на спеціалізованому сайті.